Spausdinti
Kategorija: Sveikata

Maisto papildus pirmieji prieš maždaug 8 tūkst. metų pradėjo vartoti kinai. Pirmieji mišiniai buvo skirti padidinti darbingumui ir norint pasisemti daugiau energijos. Vėliau kinų pavyzdžiu pasekė ir Egipto, Babilonijos gyventojai, papildus vartoję kaip ritualo dalį.

Žmonėms dažai kyla klausimas "kur įsigyti kokybišku maisto papildų?" Niekam jau senai ne paslaptis, kad pigiausiai pirkti internetu, todėl rekomenduojame išbandyti vieną iš žemiau pateikiamų internetinių parduotuvių, prekiaujančių tikrai kokybiškais papildais sportui:

  1. http://papildaimax.lt/
  2. http://sportoguru.lt/
  3. http://www.papildaiplius.lt/
  4. http://xxlshop.lt/sporto_prekes/maisto_papildai_sportui

Ir tik Graikijoje, kuri laikoma Olimpinių žaidynių tėvyne, papildai imti vartoti norint laimėti kovą prieš priešininkus sportinių varžybų metu. Graikija visuomet buvo laikoma ta valstybe, kurioje kūno grožio kultas buvo ypač stiprus. Žinoma, žvelgiant iš Senovės Graikijos perspektyvos, apie tokius galių suteikiančius medikamentus kaip papildai sportui kalbėti dar tikrai anksti. Daugiausia galios pasisemti buvo bandoma valgant tam tikrus gyvūnų organus, pavyzdžiui, liūtų širdis, augalus, suteikiančius energijos arba tam tikrų rūšių grybus. Užfiksuota, kad iš vienų Olimpinių žaidynių keli dalyviai buvo pašalinti dėl tos priežasties, kad stiprinosi grybais ir gyvulinės kilmės baltymais. Tikriausiai tai buvo laikoma kažkuo panašiu, kaip kad dabar dopingas.

Olimpiadose būdavo nurodoma, ką draudžiama vartoti prieš varžybas, kaip varžyboms reikėtų ruoštis. Raginta atsisakyti alkoholio ir saldumynų. Iki pat XIX amžiaus žymesnių pakitimų ir naujovių sporto mitybos srityje neišrasta, ypatingų draudimų neatsirado. Ir tik minėtame amžiuje moksliniais eksperimentais buvo įrodyta, kad norint paskatinti raumenų veiklą ir raumenų masės formavimąsi, būtina vartoti baltyminį maistą. Apie 1900-uosius metus imta kalbėti apie vitaminų naudą, kaip teigiama, budrumą žadinanti nauja medžiaga įvardytas kofeinas. Taip pat po išsamių tyrimų nustatyta, kad cukrus ir jame esantys angliavandeniai daro tiesioginę įtaką darbingumui, suteikia energijos.

1940 metais padėti tvirti pagrindai maisto papildų gamybai, nes nustatyta, kad baltymai didina raumenų masę ir jėgą. Pirmieji rinkoje atsiradę papildai sportui buvo skirti sportininkams – atletams bei kultūristams. XX amžiaus pirma pusė – vidurys buvo idealus laikotarpis vystyti papildų sportui erą. 1932 m. pradėtas leisti žurnalas apie raumenų didinimą. Vadinosi jis „Raumenų ugdymas“. Vėliau žurnalui suteiktas naujas, išsamesnis ir ne toks įpareigojantis pavadinimas – „Sveikata ir jėga“. Žurnalų puslapiuose visi, besidomintys sportu ir raumenų didinimu, galėjo rasti vertingos ir aktualios informacijos.

patiekalasTaigi ir maisto papildai rado puikią nišą: per žurnalą juos buvo galima reklamuoti ir netiesiogiai įsiūlyti. Nors mokslinių tyrimų, susijusių su maisto papildų vartojimu, tuo metu beveik nebuvo, visgi norinčių pabandyti ir aktyviai vartojančių papildus sportui tikrai netrūko. Netrukus pagaminti ir pirmieji sportiniai gėrimai bei kokteiliai. Šių gėrimų nauda buvo tokia, kad jų išgėrus, žmogus gaudavo didelę dozę angliavandenių, kurie suteikdavo jėgų, apsaugodavo nuo dehidratacijos. Beje, gėrimai buvo nuodugniai ištirti moksliniuose straipsniuose, patvirtinta jų nauda, todėl juos drąsiai galima vadinti pirmaisiais oficialiais sportinės mitybos produktais.

1970-1980 metais jau buvo gaminami patentuoti papildai, tačiau jie daugiausia buvo skirti sunkumų kilnotojams. Siekiant geresnių rezultatų rinkodaros srityje, papildų gamintojai nemažai informacijos iškraipydavo, ant pakuočių dėdavo užrašus, kad papildų veiksmingumas patvirtintas moksliniais tyrimais, nors iš tiesų taip nebuvo. Taigi daugelis pirmųjų gamintojų tiesiog spekuliavo ir žūtbūt stengėsi parduoti savo gaminius.

1990-ais metais pradėti gaminti įvairesnių sporto sričių mėgėjams ir profesionalams skirti papildai sportui. Kur kas daugiau lėšų imta skirti rimtiems papildų tyrimams, skirta lėšų ir universitetų laboratoriniams tyrimams. Netrukus dienos šviesą išvydo maisto pakaitalai, dar vadinti dirbtiniu maistu. Daugiausia tai buvo įvairūs milteliai. Iki pat 2000 metų periodiškai vis pasirodydavo naujų maisto papildų rūšių ir, stipraus marketingo dėka, daugelis jų surado savo vartotojus.