Spausdinti
Kategorija: Gyvenimas
Šuo

Prieš įsigyjant ilgai svajotą augintinį – šunį – dažnai kyla daugybė įvairių klausimų dėl jo priežiūros, auginimo, galimybių ir ribojimų, kuriuos šis Jūsų sprendimas atneš. Visgi vienas iš svarbesnių ir aktualesnių klausimų jei iš tiesų rimtai svarstote apie keturkojo įsigijimą – kaip dresuoti šunį, kad rezultatas būtų greitas ir patikimas.

Šuns dresūra yra gana sudėtingas, pakankamai daug laiko atimantis procesas, kuris turėtų būti neatsiejama dalimi kiekvienam šunų augintojui. Dresuotas šuo yra paklusnus, vykdo Jūsų komandas, yra socialesnis, o tai jau gana dideli privalumai, jei negalvojate apie šunį tik kaip apie sargą „dėl akių“. Taigi, išsirinkę šuns veislę, radę kampelį augintiniui namuose, pasiskirstę, kuris šeimos narys kada vedžios šunį, paskirkite ir laiko šuns dresūrai.

Galima ieškoti informacijos kaip dresuoti šunį savarankiškai, tačiau kur kas paprasčiau yra kreiptis pagalbos į specialistus. Kinologai yra patyrę dresūroje, todėl taip sutaupysite laiko, išvengsite klaidų, kurios įprastos užsiimant dresūra savarankiškai. Žinoma, gali būti ir taip, jog puikiai išdresuosite savo šunį be specialistų pagalbos. Bent jau tipinių komandų, tokių kaip „sėst“, „gult“ ir panašios, tikrai galima išmokyti šunį be didesnių pastangų (ypač didesnio intelekto veislių šunis). Kartu nesunkiai galima pasiekti, jog šuo mažiau reaguotų į dirgiklius, tokius kaip kiti šunys, katės ar kiti. Tačiau toks mokymas gali pareikalauti kur kas daugiau laiko. Renkantis kinologą vertėtų žiūrėti į jo patirtį, dalyvavimą įvairiuose mokymuose, seminaruose bei kituose renginiuose, kuriuose galima pasisemti naudingos patirties, naujų idėjų. Tokie šunų mokytojai gali būti brangesni, tačiau investicija atsiperka – mokymai šunims trunka kur kas trumpiau, tad galiausiai vis tiek sutaupoma, o pasiekiamas naudingesnis rezultatas. Taigi, gerai paskaičiuokite, kas iš tiesų yra naudingiau tiek dėl dresūros kokybės, tiek finansiniais klausimais.

Jei klausimą kaip dresuoti šunį keičia kada verta dresuoti šunį, siūlome nedelsti – kuo šuo jaunesnis (maždaug nuo 4-6 mėn. amžiaus), tuo dresūra jam eisis lengviau, greičiau. Taip pat ir žmogui, kuo jis jaunesnis, tuo jis imlesnis žinioms. Manantiems, kad jų šuo jau per senas dresūrai, galime paprieštarauti. Net ir kelerių metų amžiaus šunį galima išdresuoti, perauklėti, paversti socialesniu. Žinoma, rezultatų siekimas bus kur kas sunkesnis, pats procesas užtruks kur kas ilgiau, tačiau jei nerandate bendros kalbos su savo augintiniu – dresūra gali būti geras sprendimo būdas.

Šeimininkams, kurie dresūrą laiko beverčiu dalyku, dažniausiai šunų auginimas kelia nemenkų galvos skausmų – tai šuo jų neklauso, tai augintinis užpuola ar išerzina kitą šunį, žmogų, tai nukenčia baldai. Tai nėra normalu jokiai šunų veislei, nesvarbu, kalbėtume apie aukšto intelekto didžiųjų veislių šunis ar mažyčius dekoratyvinius šunelius – visi šunys turi būti paklusnūs, nekelti grėsmės nei savo šeimininkui, nei aplinkiniams žmonėms, o kartu ir sau. Būtent to moko dresūros mokyklose arba patys šeimininkai, jei netingi pasidomėti kaip dresuoti šunį, kaip jį išmokyti deramo elgesio.

Šunų dresūra dažniausiai propaguojama didžiuosiuose šalies miestuose, tačiau vis dažniau į kaimiškas vietoves besikeliančios šeimos taip pat atsisako prie būdos pririšto šuns ir imasi jo auklėjimo, laiko augintinį savo šeimos nariu, kuris turi ir elgtis kaip šeimos narys. Taigi, jei ir Jūs norite turėti gerą draugą, keturkojį šeimos narį, su kuriuo ne tik linksmai pažaistumėte ar pabėgiotumėte, bet ir neturėtumėte problemų viešose erdvėse, Jums būtina domėtis kaip dresuoti šunį, kaip jį išauklėti ir kaip suteikti galimybes jam tobulėti.