Ne paslaptis, kad krovinių gabenimo verslas neretai yra laikomas vienu sėkmingiausių pasirinkimų. Ir iš tiesų, egzistuoja ne viena priežastis, dėl kurios galima taip teigti. Visų pirma, krovinių gabenimas buvo ir bus viena iš tų veiklų be kurios tiesiog neįsivaizduojamas verslo pasaulis, antra – solidūs įkainiai užtikrina puikų pelną. Vis dėlto, dėmesį verta atkreipti ir į tai, jog ne viskas yra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš pirmo karto – krovinių gabenimo verslus įsteigę asmenys susiduria ir su tam tikromis problemomis.

Kreditai ir paskolos eurais

Ieškantys paskolos greičiausiai pavargsta lygindami skirtingus pasiūlymus, kuriuos pateikia komerciniai Lietuvos bankai, kreditų unijos bei kitos paskolas teikiančios bendrovės. Tačiau padėti gali paskolų ir kreditų palyginimo svetainės, kuriose pateikiama svarbiausia informacija apie kiekvienos bendrovės pasiūlymus.

Lygindami skirtingus pasiūlymus vienoje vietoje sutaupysite nemažai laiko, nes Jums tereikia patikrinti labiausiai patikusius ir Jūsų poreikius atitikusius paskolų pasiūlymus. Patikrinti rekomenduojama vien tik dėl to, kad pasiūlymai ypač dažnai keičiasi ir kartais palyginimo svetainėse informacija šiek tiek atsilieka. Tačiau vienas ar keli patikrinimai toli gražu neprilygsta kiekvienos bendrovės interneto puslapių ar brošiūrų peržvelgimui.

Galvodami, kuris paskolos pasiūlymas Jums naudingesnis atkreipkite dėmesį ir į galutinę grąžinimą sumą, ir į terminą, kuriam suteikiama paskola. Dažniausiai kuo ilgesniam terminui skolinsitės, tuo daugiau teks grąžinti, tačiau paskola taip stipriai neslėgs Jūsų pečių dėl šiek tiek mažesnių kasmėnesinių įmokų. Dėl to reikėtų labai gerai įvertinti, kas Jums svarbiau, mažesnė mėnesinė įmoka ar trumpesnis paskolos terminas. Tai ypač aktualu tiems, kurie dirba pagal terminuotą darbo sutartį ar tiems, kurie planuoja po kurio laiko skolintis būstui ar kitiems pirkiniams.

Ieškodami galite pastebėti ir tai, kad kai kurios bendrovės reikalauja mokėti ne tik paskolos įmokas su palūkanomis, bet ir taiko aptarnavimo mokestį. Dažnoje bendrovėje šis mokestis yra simbolinis, tačiau gali būti ir didesnis nei tikitės, tad būtinai atkreipkite dėmesį ir į tai. Ypač pasijaus, jei skolinatės nedidelę sumą pinigų ilgesniam laikotarpiui. Pavyzdžiui, jie Jūsų mėnesio įmoka yra 50 Lt, o aptarnavimo mokestis 5 Lt, paskolos terminas 10 mėnesių, tai galutiniame rezultate būsite papildomai sumokėję net 50 Lt daugiau. Tuo tarpu naudingiau skolintis su pora litų didesnėmis įmokomis, tačiau simboliniu 1 Lt aptarnavimo mokesčiu.

Paskolos – sudėtingas ir Jūsų laiko bei atidumo reikalaujantis dalykas. Net ir naudojantis palyginimo svetainėmis reikia skirti savo dėmesio ir pastangų, negalima aklai pasitikėti reklamuojamais pasiūlymais, kadangi neišvengiamai susidursite su problemomis paskolą grąžinant. Labai svarbu, tačiau dažnai vis dar į tai atmestinai žiūrima, yra skaityti sutarties sąlygas, o kilus klausimams domėtis, bandyti gauti kuo išsamesnį atsakymą.

Palyginę kreditus, prieš kreipdamiesi dėl paskolos iš karto pasidomėkite viešai talpinamomis bankų ir kitų kreditų įstaigų paskolų sutartimis, taip iš karto galėsite paklausti, kas Jus domina bei sutaupysite laiko, nes banko padalinyje tereikės permesti akimis ar nėra kitokių sutarties punktų, ar kas nepakito, tuo tarpu nereikės atidžiai gilintis į kiekvieną punktą. Ne paslaptis, kad tai užima nemažai laiko, o kuomet susidaro eilė darosi nejauku skaityti porą puslapių sutarties sąlygų.

Bet kuriuo atveju, nepriklausomai, naudojatės paskolų palyginimo svetainėmis ar ne, būkite atidūs, įvertinkite savo galimybes paskolą grąžinti laiku, vykdyti kitus jos įsipareigojimus, nes tik tai leidžia skolintis efektyviai.

Sėkmingas verslas

Ar kada susimąstėte, kas yra gera verslo idėja? Jei ne, pats laikas tai padaryti, kadangi nežinosite, kurią į galvą šovusią idėją reiktų įgyvendinti ir taip pražiopsosite savo šansą sukurti nuo darbdavio nepriklausomą gyvenimą, savo pelningą verslą.

Iš tiesų labai sunku pasakyti, kuri verslo idėja yra gera, o kuri nelabai verta dėmesio, nes kai kurios šiai dienai nieko nestebinančios verslo idėjos savu laiku atrodė mažų mažiausiai keistos, o dauguma investuotojų ir finansavimo šaltinių jas atmetė kaip pernelyg rizikingas ir negarantuosiančias pelno. Taigi, jei Jūsų idėja kiek keistoka, į ją ne itin palankiai žiūri Jūsų draugai ir pažįstami, tačiau Jūs tikite, kad Jums pasiseks – imkitės verslo kūrimo, rizikuokite, nes tai vienintelis kelias į pelningą verslą. Semtis įkvepimo galima pelningasverslas.lt ar kitose specializuotose projektuose.

Pelningas verslas yra tai, ko siekiama dažna verslo idėja. Be abejo, šiokį tokį procentą, kuris tikrai nedidelis, sudaro tokios idėjos, kuriomis siekiame visuomeninės naudos, tačiau vargu ar tai būtų galima pavadinti verslo idėja, nes verslas automatiškai siejamas su pajamomis ir pelnu. Be to, kartais net ir visuomeninės paskirties objektai, paslaugos tampa puikiu verslu, nešančiu pelną.

Norintiems pradėti savo verslą, tačiau niekaip negalintiems sugalvoti tinkamos verslo idėjos yra išeitis – idėjas galima pirkti! Idėjų pirkimas palengvina užduotį, paspartina verslo įkūrimą, todėl sėkmė ateina anksčiau. Žinoma, jei įsigyta verslo idėja Jums yra prie širdies, o ne visai neįdomi. Taip pat, būtina į įsigytą idėją įsigilinti, įvertinti ją visokeriopai ir aktyviai domėtis viskuo, kas su Jūsų vykdoma veikla susiję – tai pagrindiniai sėkmės rodikliai.

Kuomet Jūsų verslas bus pelningas, gausite ne tik pelną, bet ir malonumą dirbti su savo įmone, nepamirškite nuo ko pradėjote, prisiminkite pradinę idėją ir palyginkite, kiek pradinis ir esamas variantas skiriasi, ką pakeitėte, o kas liko kaip ir planavote. Dar kartą peržvelgę idėją ir senuosius jos planus galite rasti tai, ką dabar būtų pats laikas papildomai įgyvendinti praplečiant esamą savo verslą – kartais senos idėjos virsta naujomis.

Pastaruoju metu visoje Europoje mažėja naujų automobilių prekyba. Dėl to automobilių salonai yra priversti imtis įvairiausių gudrybių: pavyzdžiui, Prancūzijoje klientams siūloma įsigyti net du automobilius už vieno kainą, Lenkijoje jau kurį laiką rengiami grupiniai aukcionai internetu, o štai Ispanijoje nuolaidos automobiliams taikomos pagal futbolo komandos įmuštus įvarčius. Lietuviai kol kas dideles automobilių nuolaidas vertina itin atsargiai. Automobilių rinkos analitikai teigia, kad jeigu salonas pasiūlytų net 50 proc. nuolaidą, tai vos penktadalis mūsų tautiečių ryžtųsi naują transporto priemonę įsigyti ilgai nesvarstę.

Dažnai automobilių salonai užsienyje rengia akcijas, kurios tampa puikia žinia tiems, kurie jau kurį laiką ruošėsi įsigyti naują automobilį. Be to, jos taip pat pritraukia ir tuos žmones, kurie dar negalvojo apie naują mašiną. Didžiausios Europoje automobilių prekyba užsiimančios bendrovės skiria didžiulį dėmesį siekdami sudominti potencialų pirkėją bei suteikti jam kuo geresnes transporto priemonės įsigijimo sąlygas. Žinoma, specialūs pasiūlymai įsigyjant naują automobilį yra taikomi ir Lietuvoje ir panašu, kad tai gana sėkmingai veikia, nes mūsų šalyje naujų automobilių pardavimai krito mažiau negu visoje Europos Sąjungoje.

Populiariausia akcija, kuri yra siūloma naujų automobilių pirkėjams Lietuvoje, tai automobilių įsigijimas išsimokėtinai be jokių palūkanų. Didžioji dalis lietuvių, planuojančių pirkti naują mašiną, būtent tokį automobilių salonų pasiūlymą vertina itin patikimai ir palankiai. Žinoma, priimtina lietuviams ir tokia akcija, kai salonai siūlo įsigyti transporto priemonę su 10 tūkst. litų ar mažesne nuolaida.

Šiuo metu mūsų šalyje vidutinė parduodamos naujos transporto priemonės kaina yra 73 tūkst. litų. Taigi, vadinasi, perkant mašiną net ir su 10 tūkst. litų nuolaida, jo kaina vis tiek dvigubai viršytų naudoto penkerių metų amžiaus automobilio kainą (tokie automobiliai Lietuvoje vidutiniškai kainuoja apie 28,4 tūkst.). Būtent dėl šios priežasties didžioji dalis naujesnio automobilio ieškančių vairuotojų nutaria geriau pirkti kiek panaudotą, tačiau tikrai patinkantį, norimo modelio ir dydžio automobilį, kuris yra gerokai pigesnis.

Kai kurie mūsų šalyje veikiantys automobilių salonai siūlo įsigyti mašinų, turinčių itin komfortišką komplektaciją, už įprasto (bazinio) modelio kainą. Tokiu atveju pirkėjas be jokio papildomo mokesčio įsigyja geresnį automobilį su įvairiais papildomais komforto elementais, pvz., šildomomis sėdynėmis, transporto priemonės statymo davikliais, kameromis, nuolatinio greičio palaikymo sistema ir pan. Deja tokiu pasiūlymu lietuviai nėra itin linkę naudotis, kaip ir jų nesudomintų pasiūlymas pirkti naują automobilį ir už nedidelę simbolinę priemoką kartu įsigyti ir kasko draudimą.

Automobilių rinkos ekspertai teigia jog net pusė mūsų šalies gyventojų neatsižvelgdami į automobilių salonų siūlomas akcijas ir nuolaidas, net nesvarsto galimybės įsigyti naują automobilį, kadangi jo kaina yra gerokai per didelė, nei jie galėtų leisti. Be to jie mano, kad naują automobilį pirkti yra finansiškai nenaudinga, kadangi jie labai greitai nuvertėja. Lygiai tą patį mano ir Lietuvos kaimynai latviai.

Tekstilė

Tekstilės pramonė – tai viena iš svarbiausių lengvosios pramonės šakų visoje Europos sąjungoje. Ji sukuria maždaug 3% pridėtinės vertės ir net 4% darbo vietų nuo viso užimtųjų skaičiaus įvairiose ekonominėse veiklose, pvz., maisto, baldų pramonėje ir pan. Tekstilės svarba yra siejama su jos lyginamuoju svoriu, kai ji dalyvauja kuriant apdirbamosios pramonės produktą, užtikrinant eksporto apimtis, užimtumą ir atlieka didžiulį vaidmenį įvairiose šalies industrializavimo procesuose.

Nepaisant jos gerųjų savybių tekstilė yra viena iš labiausiai gamtos išteklius naudojančių bei aplinką teršiančių pramonės šakų. Ji sunaudoja daug vandens, jį užteršia, šioje pramonėje naudojama daug įvairių kenksmingų chemikalų, reikalingas didelis energijos kiekis. Tekstilės žaliavos bei gaminiai keliauja daugybę kilometrų sausuma ir jūra, o tai – didžiulė transporto tarša bei milijonai konteinerių, reikalingų įpakavimui. Dar viena didžiulė problema – tai tekstilės gaminių atliekų panaikinimas. Vien tik Europos Sąjungoje per vienerius metus sunaudojama daugiau kaip 5 mln. tonų tekstilės gaminių, kurių atliekas reikia arba perdirbti, arba utilizuoti. Išsivysčiusių šalių tekstilė, kai buvo panaikintos prekybos kvotos trečiojo pasaulio šalims, išgyveno didelius pokyčius. Mažėjo gamyba ir darbuotojų skaičius, greitėjo sudėtingesnės ir didesnės pridėtinės vertės tekstilės medžiagų kūrimas. Europos sąjungos tekstilės mokslo institucijos bei pramonė ėmė restruktūrizuoti gamybą, modernizuojant ir diegiant technologines naujoves tekstilės pramonėje.

Tekstilės sektorius yra ypač svarbus Lietuvos ekonomikai. Nors paskutiniu metu šis sektorius šalies ekonomikoje vis mažėjo, tačiau jis išlieka labai svarbia pramonės dalimi. Kita vertus, tekstilė visame pasaulyje patiria stiprią transformaciją. Nors šio sektoriaus struktūroje ir dominuoja klasikiniai produktai, kurie yra skirti plačiai vartotojų masei, tačiau nuolat auga ir gaminių, kurių gamyboje reikia šiuolaikinių mokslo bei įvairių technologinių žinių, poreikis.

Šiandien tekstilės moksle vis plačiau taikomos aukštosios technologijos. Dėl jų yra sukurtos įvairios daugiafunkcinės medžiagos, kurios apsaugo nuo lietaus, vėjo ir ultravioletinių saulės spindulių, jos naikina blogą kvapą, yra lengvai prižiūrimos, sintetinės, hidrofilinės, drėgmę pernešančios. Pasitelkiant nanotechnologijas sukurtos eksploatacijai ypač atsparios, nesiglamžančios, hidrofilinės apdailos, mažai susėdančios ir net savaime apsivalančios medžiagos. Dėl tų pačių nanotechnologijų atsirado ir įvairūs nauji tekstilės gamybos procesai: elektrinis verpimas, padengimas zoliais ir geliais, nanodangų formavimas plazmine polimerizacija esant žemai temperatūrai. Gana intensyviai vykdomi tyrimai ir interaktyvios tekstilės srityje. Tokia tekstilė gali keisti savo išvaizdą, struktūrą ir apimtį keičiantis aplinkos sąlygoms. Šios medžiagos reaguoja į temperatūros pokyčius. Tai idealus pasirinkimas laisvalaikio ir sporto ar sezoniniams drabužiams.

Naudojantis įvairiomis biotechnologijomis kuriami nauji pluoštai, pvz., modifikavus tekstilės paviršių, imituojantys voratinklį ir pan. Tekstilė apdorojama ir naudojant žemos temperatūros plazmą, lazerį, ultragarsą.

Norint, kad būtų kuriami naujos kartos tekstilės gaminiai, būtina stiprinti mokslininkų, kurie dirba tekstilės srityje, kompetenciją bei šiuolaikiškai rengti tekstilės specialistus. Šiuo metu tekstilės mokslas mūsų šalyje plėtojamas Lietuvos tekstilės institute bei Kauno technologijų universiteto Dizaino ir technologijų fakultete. Šiuo metu Lietuvos tekstilės institute yra atliekami įvairūs moksliniai tyrimai techninės bei aukštųjų technologijų tekstilės kūrimo srityje. Čia dirba kvalifikuoti specialistai, yra išvystyta didelė techninė ir materialinė bazė. Kauno technologijų universiteto Dizaino ir technologijų fakultetas vykdo įvairius fundamentalius bei taikomuosius tyrimus tekstilės medžiagų mokslo srityje, jis turi kvalifikuotą ir orientuotą į perspektyvą mokslo bei mokymo personalą, taip pat rengia specialistus, kurie galės dirbti tekstilės pramonėje.

Taigi, šiuolaikinė tekstilė remiasi įvairių fundamentinių mokslų laimėjimais. Tai medžiagų mokslas, informacinės technologijos, chemija, biotechnologijos, elektronika ir kt. Tai gana intensyviai plėtojamos mokslo sritys Lietuvoje, kurių pasiekimai pripažinti ir tarptautiniu mastu. Dėl šios priežasties tekstilės srityje dirbančių mokslininkų bendri darbai su šių sričių mokslininkais galėtų stipriai prisidėti prie aukštųjų technologijų tekstilės kūrimo.